گران‌ترین زمین‌های متاورس بالغ بر 80 درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند

گزارشی تازه نشان می‌دهد که اکثر زمین‌های متاورسی که در سال 2022 با قیمت‌های بالا فروخته می‌شدند، حالا با افت قیمت شدیدی روبه‌رو شده‌اند.

قیمت زمین‌های مجازی در برترین جهان‌های متاورس نسبت به دوره اوج قیمت‌ها در سال 2022، افت شدیدی را تجربه کرده است. گزارشی تازه نشان می‌دهد که این قیمت‌ها در برخی موارد حدود 90 درصد ریزش داشته است.

مطالعه‌ای که اخیراً توسط شرکت CoinGecko منتشر شده، نشان می‌دهد که املاک متاورس‌های مشهور ازجمله در Otherdeeds ،The Sandbox ،Decentraland ،Somnium و Voxels همگی از 1 ژانویه 2022 (11 دی‌ماه 1400) تا 24 مه 2023 (3 خردادماه 1402) با افت قابل‌توجه قیمت روبه‌رو شده‌اند.

همان‌طور که در نمودار زیر می‌بینید، گران‌ترین زمین در آن زمان در Otherdeeds وجود داشت که با قیمتی در حدود 5 اتر فروخته می‌شد. اما قیمت همین زمین با افت 78.2 درصدی، به 1.09 اتر رسیده است. زمین‌های The Sandbox و Decentraland هم به‌ترتیب افت 89.76 و 87.88 درصدی را تجربه کرده‌اند.

CoinGecko می‌گوید ارزان‌ترین زمین متاورس احتمالاً در Voxel وجود دارد که در 3 خردادماه با قیمت 0.16 اتر فروخته می‌شد. املاک Voxels افت 93.8 درصدی را تجربه کرده‌اند. بااین‌وجود، Voxel همچنان امیدوار به بازگشت و بهبود شرایط است.

غول‌های فناوری همچنان از طریق سرمایه‌گذاری‌های گوناگون به آزمایش قابلیت‌های متاورس ادامه می‌دهند. اپل به‌زودی می‌خواهد اولین هدست واقعیت ترکیبی خود را معرفی کند که می‌تواند دوباره آتش فناوری متاورس را شعله‌ور کند.

«جاش گیلبرت»، تحلیلگر شرکت eToro، می‌گوید هدست اپل می‌تواند جان دوباره‌ای به این بازارها ببخشد؛ چون این شرکت نشان داده است که می‌تواند با محصولات انقلابی خود بازارها را متحول کند. گیلبرت می‌گوید: «وقتی اپل کاری را می‌کند، معمولاً به‌درستی آن کار را انجام می‌دهد.» طبق گزارش‌ها، پیش‌بینی می‌شود که کوپرتینویی‌ها هفته آینده در کنفرانس توسعه‌دهندگان خود از این هدست رونمایی کنند.

آیا به‌نظر شما سازنده آیفون می‌تواند چنان تحولی در دنیای متاورس ایجاد کند که خرید زمین‌های مجازی دوباره رونق بگیرد و زیان سرمایه‌گذاران جبران شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *